معرفی رشته کمپیوترساینس

امروزه در تمام عرصه های مختلف زندگی بشر ردپای تکنالوژی و کمپیوتر دیده می شود. عصر حاضر را می توان عصر اطلاعات و تکنالوژی نامید. در دنیای امـروز که دانش بشـری به سـرعت در حـال تحـول و دگـرگــونی میباشد علوم و صنـایع گوناگـون به طور شگفـت انگیزی به کمپیوتر وابستـه است و استفـاده از امکانـات کمپیوتری و ارتبـاط از طریق شبـکه های کمپیوتری افـق های جدیـدی را در راه آن ها گستـرده است. در حقیقت دیجیتال سازی امورات زندگی بشر از موضوعات اساسی علم کمپیوترساینس است.
رشته کمپیوترساینس یکی از رشته های جدید و جوان در سطح جهان به شمار می رود و در افغانستان این رشته یکی از جوان ترین رشته ها می باشد. از ایجاد این رشته در نظام تحصیلات عالی افغانستان تقریباً یک دهه می گذرد اما در همین مدت کوتاه این رشته به یکی از رشته های اساسی و پرکاربرد در سطح کشور تبدیل شده است. تاثیرات این رشته در پیشرفت کشور بسیار محسوس و قابل یادآوری است. از اینرو مؤسسه تحصيلات عالي طلوع آفتاب نظر به نیازمندی ها و کارا بودن این رشته، دانشکده کمپیوترساینس را ایجاد نموده و آنرا در دو دیپارتمنت تدریس می کند.

الف- دیپارتمنت تکنالوژی معلوماتی
ب- دیپارتمنت ديتابيس

آینده شغلی :

با توجه به گسترش روزافزون تکنالوژی، امروزه بيش از هر زمان ديگري نياز به متخصصان كمپيوتر احساس مي‌شود. امروزه يك متخصص كمپيوتر اگر علاقمند به كار باشد، هيچ وقت با مشكل بيكاري روبه رو نمي‌شود. محصلان این رشته فرصت‌هاي شغلي بيشتري داشته و براي كاركردن نياز به امكانات و تجهيزات زيادي ندارند. فرصت‌هاي شغلي اين رشته به حدي گسترده و متعدد است كه نه تنها فارغ التحصيلان اين رشته به راحتي جذب بازار كار مي شوند بلكه دانشجويان دو سال آخر اين رشته نيز مي توانند وارد بازار كار شده و فعاليت كنند. از نظر سطح درآمد هم با توجه به دانش و پشتكار شخصي در حد قابل قبول و ايده آلي قرار دارند.

الف) تکنالوژی معلوماتی :

1- طراحي و پياده سازي شبكه هاي محلي
2- مطالعه و بررسي ابزار مخابراتي مناسب براي انتقال اطلاعات
3- فراهم سازي امنيت لازم براي داد و ستد مالي بانك‌ها
4- فعاليت در مراكز اطلاعات و شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات انترنتی براي تامين امنيت سرورها
5- کار در شركت‌هاي مخابراتي
6- مشاور آی تی در شركت‌هاي تجاري مانند بانك‌ها و ديگر موسسات ملی و بین المللی

ب) ديتابيس:

1- دیزاین و پیاده سازی دیتابیس ها برای ادارات و بانک ها
2- دیزاین نمودن نرم افزارها
3- توسعه وبسایت ها
4- نگهداری و پشتیبانی از وبسایت ها و نرم افزارها
5- ساخت نرم افزار برای مبایل های هوشمند
6- مشاور در توسعه پروژه های نرم افزاری